Haber

HDK Komutanı Sudan’da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı ile krizi görüştü

Sudan’da orduyla çatışan Hızlı Destek Güçleri (HDK) Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile “Sudan’daki krizi” görüştüğünü açıkladı.

Dagalu, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Bin Ferhan ile Sudan’daki krizle ilgili verimli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti.

HDK Komutanı Dagalu, Suudi Bakan Bin Ferhan’a ülkesindeki krizin boyutlarını ve mevcut krizin nedenlerini anlattığını belirtti.

Dagalu, Bin Ferhan’a Sudan ordusuyla yapılan ateşkes uyarınca Sudanlılar ve yabancı uyruklular için insani yardım koridorları açılması konusunda mutabık kalındığını da aktardı.

Riyad yönetimi konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Sudan’daki çatışmalar

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter güç HDK arasında silahlı çatışma çıktı.

“HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasında son aylarda başlayan çekişme sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDK arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 512 kişinin öldüğünü, 4 bin 193 kişinin de yaralandığını bildirdi.

hacilarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu